Důchodová kalkulačka 2023 – o kolik se vám zvedne důchod?

Valorizace důchodu je proces, kterým se každoročně upravuje výše důchodů tak, aby odpovídala inflaci a růstu cen. Cílem valorizace důchodu je zajistit, aby si důchodci mohli koupit stejné zboží a služby za stejné peníze jako předchozí rok, a také aby měli motivaci vstoupit do důchodu později.

Základní část důchodu se zvedá o 140 Kč oproti roku 2022. Procentuální část se zvedá o 5,1 %. Za dítě (hlavní pečovatel) je 500 Kč. Používá se pouze pro výpočet starobního důchodu.

K výsledné částce je třeba připočíst ještě 1000 Kč pokud je vám více než 85 let, případně 2000 Kč pokud je vám více než 100 let.

AKTUALIZACE – 22. 1. 2023: DŮCHODCI SI POLEPŠÍ AŽ O 1000 KČ, ŘEKL TO JUREČKA PRO ČT

Co si myslíte? Je zvýšení adekvátní k aktuální situaci? Napište nám do diskuze:

Znáte někoho, koho by článek zajímal? Nasdílejte mu ho:

Související články

4 názory na “Důchodová kalkulačka 2023 – o kolik se vám zvedne důchod?”

  1. Milo Osman

    Ano,valorizace pro mě je dostačující,ale měla by synchronizovat s inflací.To znamená, že je valorizace přichází pozdě.

  2. Dobrý den,spočítala jsem si na kalkulačce výši svého důchodu v roce 2023 , a zjistila jsem že na 1 dítě dostanu přidáno 500kč, asi tomu nerozumím, domívala jsem se, že se má jednat o 1000kč na vychované dítě.

  3. 16.2.2023 po dlouhých lžích celého slepence a „nejlepšího premiéra na světě“ vyšel Jurečka s podvodem na bezbranné důchodce v plné parádě.
    Každého důchodce v červnové valorizaci okradli o cca 1000Kč.
    Nebojte soudruzi ze slepence a Jurečko – lidé nezapomínají.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak ušetřit peníze? 5 UŽITEČNÝCH tipů

Šetření peněz může být prospěšné z mnoha důvodů. Šetřením peněz se můžete cítit finančně jistější a méně stresovaní, protože budete mít peníze, na které se můžete spolehnout v případě nenadálých výdajů nebo v případě, že přijdete o zaměstnání. Také se můžete přiblížit splnění vašich snů, jako je například cestování, koupě vlastního bydlení nebo podnikání.

Existuje mnoho způsobů, jak můžete ušetřit peníze:

Konkrétní příklady, jak ušetřit:

Stanovte si cíle

Je důležité stanovit si cíle, které chcete dosáhnout, a zaměřit se na ně. To vám pomůže ušetřit peníze tím, že budete vědět, kam chcete své peníze směřovat.

Sestavte si rozpočet

Sestavením rozpočtu se můžete lepší přehled o tom, kde utrácíte své peníze, a najít způsoby, jak ušetřit.

Šetřete na výdajích

Můžete ušetřit peníze tím, že se budete snažit snižovat své výdaje. Například můžete snížit náklady na stravování tím, že budete více vařit doma nebo tím, že budete hledat slevy nebo akční nabídky.

Snažte se více vydělávat

Můžete také ušetřit peníze tím, že se budete snažit více vydělávat. Například můžete přemýšlet o tom, zda můžete získat vyšší mzdu nebo přidat nějaké druhé zaměstnání.

Investujte

Investováním můžete své peníze použít k tomu, aby pro vás pracovaly. Můžete investovat do akcií nebo do jiných finančních produktů, které vám mohou přinést vyšší výnos než běžné účty. Měli byste se ale vždy poradit s odborníkem nebo se informovat o rizicích spojených s investováním.

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Debetní karta a kreditní karta jsou oba typy platebních karet, avšak mají rozdílné funkce a způsoby používání.

Debetní karta je spojena s vaším bankovním účtem a platby jsou automaticky odečítány z účtu. Používá se jako běžná platební karta, například pro platby v obchodech nebo na internetu, ale také pro výběr hotovosti z bankomatů.

Kreditní karta poskytuje krátkodobý úvěr, který můžete využít k platbám. Kreditní karta umožňuje platit za zboží a služby, aniž byste museli mít dostatek hotovosti na účtu. Platby se hradí v následujícím měsíci nebo podle stanoveného harmonogramu a úrok se účtuje za využitý úvěr.

V zásadě, debetní karta se používá pro platby, které jsou hrazeny z účtu, zatímco kreditní karta poskytuje úvěr, který se musí splatit. Rozdílem je také to, že debetní karta má často nižší poplatky a nižší úrokové sazby než kreditní karta.