Jak ušetřit peníze? 5 UŽITEČNÝCH tipů

Šetření peněz může být prospěšné z mnoha důvodů. Šetřením peněz se můžete cítit finančně jistější a méně stresovaní, protože budete mít peníze, na které se můžete spolehnout v případě nenadálých výdajů nebo v případě, že přijdete o zaměstnání. Také se můžete přiblížit splnění vašich snů, jako je například cestování, koupě vlastního bydlení nebo podnikání.

Existuje mnoho způsobů, jak můžete ušetřit peníze:

Konkrétní příklady, jak ušetřit:

Stanovte si cíle

Je důležité stanovit si cíle, které chcete dosáhnout, a zaměřit se na ně. To vám pomůže ušetřit peníze tím, že budete vědět, kam chcete své peníze směřovat.

Sestavte si rozpočet

Sestavením rozpočtu se můžete lepší přehled o tom, kde utrácíte své peníze, a najít způsoby, jak ušetřit.

Šetřete na výdajích

Můžete ušetřit peníze tím, že se budete snažit snižovat své výdaje. Například můžete snížit náklady na stravování tím, že budete více vařit doma nebo tím, že budete hledat slevy nebo akční nabídky.

Snažte se více vydělávat

Můžete také ušetřit peníze tím, že se budete snažit více vydělávat. Například můžete přemýšlet o tom, zda můžete získat vyšší mzdu nebo přidat nějaké druhé zaměstnání.

Investujte

Investováním můžete své peníze použít k tomu, aby pro vás pracovaly. Můžete investovat do akcií nebo do jiných finančních produktů, které vám mohou přinést vyšší výnos než běžné účty. Měli byste se ale vždy poradit s odborníkem nebo se informovat o rizicích spojených s investováním.

Znáte někoho, koho by článek zajímal? Nasdílejte mu ho:

Související články

Diskuze

Kalkulačka minimální mzdy v roce 2023 + tabulka zaručené mzdy

Vláda konečně schválila jaká bude minimální mzda pro rok 2023. Minimální mzda je nejnižší možná mzda, kterou zaměstnavatel může zaměstnanci platit za práci. Minimální mzda se stanovuje každý rok a její výše je určena na základě ekonomické situace v zemi a očekávaného růstu mezd.

Minimální mzda v roce 2023 byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně (od 1. 1. 2023) v roce 2022 byla minimální mzda 16 200 Kč. Jedná se tedy o navýšení 1100 Kč Tato částka je platná pro zaměstnance, kteří jsou zaměstnáni na plný úvazek (40 hodin týdně) a pracují normální pracovní dobu. V přepočtu na hodinovou sazbu se jedná o 103,80 Kč.

Po zveřejnění bude dostupné na webové stránce Ministerstva práce a sociálních věci: https://www.mpsv.cz/web/cz/narizeni-vlady-c.-567-2006-sb. aktuálně (26.12.2022) je zveřejněna pouze vyhláška za rok 2022.

Zaručená mzda zůstává v podstatě stejná

Mění se pouze zaručená mzda u prací v kategorii 8. A to směrem nahoru na 34 600 Kč.

Zaručená mzda je nejnižší mzda, kterou zaměstnavatel může zaměstnanci platit za práci, pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou na nižší mzdě. Zaručená mzda je stanovena zákonem a je vyšší než minimální mzda.

Skupina pracíHodinová zaručená mzda 2023Měsíční zaručená mzda 2023
1103,80 Kč17 300 Kč
2106,50 Kč17 900 Kč
3117,50 Kč19 700 Kč
4129,80 Kč21 800 Kč
5143,30 Kč24 100 Kč
6158,20 Kč26 600 Kč
7174,70 Kč29 400 Kč
8207,60 Kč34 600 Kč
Tabulka zaručených mezd platných od 1. 1. 2023.

Kalkulačka pro výpočet minimální mzdy v roce 2023

Je zvýšení DOSTATEČNÉ?

Myslíte si, že se jedná o dostatečné zvýšení minimální mzdy s ohledem na aktuální inflaci? Nebo by měla být minimální mzda, případně zaručená mzda zvýšena více? Podělte se o váš názor v diskuzi níže.

Jak zjistit jestli dostanu půjčku?

Pokud chcete zjistit, zda dostanete půjčku, můžete se obrátit na poskytovatele půjček a požádat o informace o podmínkách pro poskytnutí půjčky. Každý poskytovatel má své vlastní podmínky a kritéria pro schválení půjčky, takže je důležité si je pečlivě prostudovat a zjistit, zda splňujete všechny požadavky.

Obecně se při rozhodování o schválení půjčky brávají v úvahu některé základní kritéria, jako je věk žadatele, jeho příjem, zaměstnání, výše půjčky a délka splácení. Je také možné, že budete muset poskytnout některé doklady, jako jsou například výpisy z bankovního účtu nebo potvrzení o příjmu.

Pokud splňujete požadavky poskytovatele půjčky a máte dostatečný příjem na splácení půjčky, je vysoká pravděpodobnost, že půjčku dostanete. Je však třeba mít na paměti, že konečné rozhodnutí o schválení půjčky je vždy na poskytovateli půjčky.

Jak dlouho trvá schválení půjčky?

Doba schválení půjčky se může lišit v závislosti na typu půjčky a poskytovateli půjčky. Některé půjčky mohou být schváleny velmi rychle, zatímco jiné mohou trvat déle.

Pokud si vyberete půjčku od nebankovní společnosti, může být schválení půjčky rychlejší, než když si vznete půjčku v bance. Nicméně nebankovní půjčky obvykle mají vyšší úrokové sazby a další poplatky než bankovní půjčky, takže je důležité zvážit, zda je pro vás taková půjčka výhodná.

Pro schválení půjčky v bance může trvat déle, než pro schválení půjčky od nebankovní společnosti, protože banky obvykle provádějí přísnější kontroly bonity žadatele a mohou požadovat dodání více dokumentů.

Ve všech případech je důležité si pečlivě prostudovat podmínky půjčky a zjistit, jak dlouho bude schválení půjčky trvat. V případě potřeby můžete do banky zavolat a zeptat se. 

Dejte si pozor na některé firmy

Pokud máte problém půjčku získat u bankovních institucí je dost možné, že je to z dobrého důvodu. Zkusit můžete i nebankovní instituce (článek: JSOU NEBANKOVNÍ PŮJČKY ŠPATNÉ? NA CO SI DÁT POZOR?), u nich však buďte extrémně opatrní. Kromě obvykle vyšších úroků půjčky, jsou v vysoké i poplatky za půjčku. Další úrovní jsou i soukromé osoby, nebo jiné neověřené firmy. Ty často zneužívají situace žadatelů, kteří nutně potřebují půjčit a tak jsou podmínky často extrémně nevýhodné a dlužník se tak může dostat do dluhové spirály.

Co je dluhová spirála?

Dluhová spirála je stav, kdy se člověk dostane do finančních problémů kvůli nezvládnutí svých dluhů. Tento stav může nastat, když si člověk půjčí více peněz, než je schopen splatit, a pak se dostane do problémů s placením úroků a poplatků za půjčky. V důsledku toho si člověk může brát další půjčky, aby splatil předchozí dluhy, což vede k dalšímu zadlužení a vytváří tak začarovaný kruh.

Dluhová spirála může mít vážné finanční i emocionální následky, jako je například finanční stres nebo deprese. Je tedy důležité, aby si lidé s dluhy včas všimli problému a začali hledat způsoby, jak se z něj dostat. To může zahrnovat zvážení možností konsolidace dluhů, hledání pomoci od finančního poradce nebo změnu životního stylu, aby se snížily výdaje.